22-04-2013

Na jakie strony dodać swoje pierwsze linki?

Po wykonaniu poprawnej optymalizacji strony, nadchodzi moment kiedy należy rozpocząć linkowanie. W większości przypadków świeżo utworzona witryna nie posiada żadnych backlinków lub ich liczba jest minimalna. Z tego względu należy ostrożnie dobierać serwisy, na których umieścimy pierwsze odnośniki.

Jakich narzędzi użyć do analizy backlinków?

Analizę naszej domeny możemy przeprowadzić w Majestic SEO, Ahrefs czy OSE (Open Site Explorer). Narzędzia te pozwolą nam na zbadanie źródeł i anchorów (dostępne są procentowe wykresy) naszych ewentualnych linków. Oczywiście stronę możemy znacznie dokładniej sprawdzić w Google Webmaster Tools, jednak z różnych względów niektórzy użytkownicy rezygnują z tej opcji.

Jak ocenić wartość innych stron?

Będąc świadomym tego z czym dokładnie mamy do czynienia, możemy rozpocząć proces tzw. Link building’u. Na początku warto przygotować sobie kilka dobrych list z adresami stron umożliwiającymi dodanie linka. W Internecie jest ich sporo, więc mogą się one znacznie różnić od siebie jakością, zwłaszcza jeżeli będą zawierać tysiące różnych adresów. Oceniając wartość danej strony, możemy wziąć pod uwagę kilka czynników. Według mnie najważniejsze (nie zwracajcie uwagi na kolejność) z nich to:

  • wartość PageRank,
  • liczba zaindeksowanych podstron w Google,
  • wiek domeny,
  • pozycja w rankingu Alexa,
  • możliwość wstawienia dowolnego anchor’a,
  • wartość parametrów Trust Flow oraz Citation Flow w Majestic SEO,
  • obecność strony na wysokich miejscach wyników wyszukiwania dla pozycjonowanych przez nas fraz.

Ostatni czynnik jest ważny, jednak może zdarzyć się tak, że to link nietematyczny będzie mocniejszy. Dlatego należy brać pod uwagę przede wszystkim pierwsze 6 podpunktów. Poniżej wstawiam screeny porównujące wyniki w MS tvp.pl oraz wp.pl

Dane dla wp.pl


Dane dla wp.pl

Dane dla tvp.pl


Dane dla tvp.pl

Jak widać z załączonych obrazków zarówno tvp.pl jak i wp.pl są bardzo mocno. Link z tych stron z pewnością mógłby nam bardzo pomóc. Należy traktować to jednak jako ciekawostkę, gdyż nie ma możliwości wstawiania linków na te serwisy.

Pozycjonowanie white Hat

Pozycjonując musimy pamiętać o różnicowaniu źródeł – nasze linki nie powinny prowadzić z tego samego rodzaju stron. Mogą to być blogi, fora internetowe, katalogi, vortale, portale społecznościowe itp. Trzeba również zadbać o to, aby wybrać kilka/kilkanaście różnych anchorów. Faktem (często wyśmiewanym, choć może nie w tym kontekście) jest naturalne pozyskiwanie linków od innych użytkowników. Prowadząc serwis z interesującą treścią i materiałami, mamy duże szanse na to, że Internauci nas dostrzegą i bez niczyjej ingerencji umieszczą link do naszej strony. Pytanie tylko czy np. nasza strona firmowa spełnia te warunki. Jednak i to można obejść np. publikując przydatne dla naszych klientów materiały, nigdzie indziej niedostępne.

Ostatnio dodane

22-04-2013
Po wykonaniu poprawnej optymalizacji strony, nadchodzi moment kiedy należy rozpocząć linkowanie. W większości przypadków świeżo utworzona
» czytaj całość